Веселку «зловили» в клітку

Американські вчені анонсували пристрій, який може формувати структуру, аналогічну веселці. Функціонування розробки засноване на негативному, або зворотному, ефекті Гуса-ХЕНХА.

Веселку «зловили» в кліткуВ основі явища Гуса-ХЕНХА лежить наступний принцип: коли промінь повністю відбивається від плоскої поверхні, точка його відображення зміщується відносно точки падіння. Найчастіше в більшості матеріалів можна спостерігати пряме явище, тобто промінь зміщується в тому ж напрямку, в якому відбувається його поширення. Однак цікавий і зворотний ефект – пучок світла зміщується в протилежну сторону. Таке можна побачити на деяких метаматеріалах – штучних об’єктах, що мають особливі структури з незвичайними оптичними характеристиками.

Примітно те, що для своєї розробки американські фізики відмовилися від використання метаматеріалів. Замість цього замість пастки застосували плоску поверхню, виготовлену з кремнезему з нанесеними на неї у вигляді решітки штрихами.

Плита розташовується під кутом по відношенню до діелектрика, виконаного з кремнієвого діоксиду. Таке розташування дозволяє отримати хвилевід, що звужується. Потрапляючи на решітку, пучок білого світла розпадається на кілька інших, в результаті чого виходить веселка.

Процес отримання веселки регулюється шляхом зміни геометрії решітки. Як кажуть самі автори винаходу, отримати веселку без метаматеріалів вдалося вперше. Передбачається, що в перспективі пристрій знайде собі застосування в області оптичних носіїв інформації.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *