Винахідники синього світлодіода стали володарями Нобелівської премії 2014 року в галузі фізики

Представники шведської Королівської Академії наук, приймаючи до уваги практичну сторону зробленого винаходу, присудили Нобелівську премію 2014 року в галузі фізики трьом ученим, які винайшли світлодіод синього кольору. Лауреатами премії стали Ісаму Акасака (Isamu Akasaki) і Хіроші Амано (Hiroshi Amano), співробітники університету Нагої (University of Nagoya), і Сюдзі Накамура (Shuji Nakamura), колишній співробітник компанії Nichia Chemicals в Токусімі, а нині співробітник Каліфорнійського університету в Санта- Барбарі (University of California, Santa Barbara), які наприкінці 1980-х і на початку 1990-х років займалися розробкою яскравих світловипромінюючих напівпровідникових пристроїв.

Сині світлодіоди

“Їх винаходи були революційні. Лампи розжарювання висвітлювали шлях людства в 20-му столітті, 21-е століття буде висвітлюватися світлодіодами” – пишуть представники Нобелівського Фонду в прес-релізі, – “Завдяки винаходу ефективних синіх світловипромінювальних діодів стало можливим виготовлення енергозберігаючих світлодіодних освітлювальних ламп білого світла”.

“Світлодіоди можуть виробляти цілих 300 люменів світла на один ват електричної енергії. Це в 20 разів більше, ніж випромінюють лампи розжарювання і в чотири рази більше випромінювання люмінесцентних ламп. Така висока енергетична ефективність, з урахуванням того, що витрати енергії на освітлення становлять четверту частину від загальної кількості витрат, дозволить заощадити чимало ресурсів, фінансових коштів і підтримати більшу чистоту оточуючого нас світу”.

Винахідники синіх світлодіодів

Прізвище Сюдзі Накамура досить часто з`являється в науковій літературі в матеріалах, пов’язаних з синіми світлодіодами. Але все ж, Ісаму Акасака і Хіроші Амано стали першими, хто в 1986 році застосував високоякісний нітрид галію в якості матеріалу для виготовлення синіх світлодіодів. Всі троє нових нобелівських лауреатів є членами Інституту інженерів з електротехніки та електроніки (IEEE, Institute of Electrical and Electronics Engineers) і за свої праці неодноразово отримували різні премії, включаючи IEEE Edison Medal і IEEE Photonics Society Awards.

Головним досягненням вчених стали не тільки винахід світлодіода синього світіння. Їм вдалося частково подолати характерну для всіх світлодіодів проблему, яка полягає в зниженні яскравості світіння при збільшенні електричного струму через прилад вище певного порогу. Торік група дослідників оголосила про те, що їм вдалося з’ясувати джерело проблеми зниження ефективності світлодіодів. Тим не менш, поки що не знайдено підходящого вирішення цієї проблеми, хоча є деякі натяки на те, що це вдасться зробити в найближчому майбутньому.

Завдяки винаходу високоефективних синіх світлодіодів інженери отримали можливість отримувати біле світло, комбінуючи світло від червоних, зелених і синіх світлодіодів. Такі білі світлодіоди підсвічують зараз сучасні рідкокристалічні дисплеї, RGB-світлодіоди працюють у величезних екранах на вулицях і стадіонах, лампи з білими світлодіодами поступово витісняють лампи розжарювання і люмінесцентні лампи в наших будинках, економлячи, як природні ресурси, так і наші гроші. Крім цього, структура синього світлодіода стала основою для більш пізнього винаходу – синього напівпровідникового лазера, область застосування якого також надзвичайно широка.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *