Квиток в один кінець: 13 фактів про першу марсіанську колонію

З 2011 року в Нідерландах реалізується амбітний міжнародний космічний проект Mars One. У цій статті зібрані найважливіші факти про космічну програму, яка може увійти в історію.

Політ на Марс

1. Метою проекту Mars One є створення людського поселення на Марсі

Ось як собі це уявляє голландський некомерційний фонд: у 2015 році буде набраний екіпаж експедиції. До 2024 року він буде проходити навчання. Матеріали для будування будуть відправлені заздалегідь, ще до польоту людей.

2. З заявками на участь у польоті звернулося понад 200 тисяч бажаючих

В даний момент їх залишилося 705, одним з них є лейтенант Хайді Бімер.

Кандидати, які залишилися після всіх етапів відбору, представляють 99 країн, серед них 418 чоловіків і 287 жінок. Як стверджує 24-річна Бімер, «вони не шукають кращих у світі лікарів або геологів або вчених. Вони шукають людину, яка здатна жити в консервній банці з купою інших людей протягом дуже довгого часу».

3. Найголовніше питання: навіщо?

Основна мотивація Бімер – дослідницька. Хайді вперше зацікавилася Марсом, коли батько показав їй газету з фотографією марсохода Mars Pathfinder. З тих пір вона встигла отримати спеціальні знання з хімії та геології, прослужила деякий час офіцером і брала участь у багатьох змаганнях, що передбачають активність на свіжому повітрі. Тепер лейтенант Бімер має намір відправитися на Марс, щоб відповісти на ті наукові питання, у вирішенні яких поки не можуть допомогти роботи.

4. Подорож буде важкою

Політ займе сім місяців. Астронавти будуть харчуватися тільки продуктами, підданими сублімаційним сушінням, або упакованими герметично. Замість душа доведеться використовувати вологі серветки. Постійно будуть шуміти двигуни. Щоб зберегти м’язову масу, астронавти будуть по три години на день займатися на тренажерах.

5. Спілкуватися з рідними не вийде

Навіть радіозв’язок не дуже допоможе: сигнал з Марса до Землі йде 20 хвилин.

6. Подорож буде в один кінець

Астронавти прибудуть, щоб створити поселення. Але технічної можливості повернутися у них не буде, навряд чи вона з’явиться і в найближчі роки.

Крім того, повернення буде пов’язано з непередбачуваним ризиком для здоров’я. У польоті астронавти будуть знаходитися в невагомості, а на Марсі вага їх тіл становитиме менше половини від земного (сила тяжіння червоної планети дорівнює 38% земної). Повернення до земної сили тяжіння може зашкодити людині.

7. Деякі організації все-таки сподіваються дати астронавтам можливість повернутися

У НАСА стверджують, що до 2030 року агентство зможе спробувати знайти спосіб повернення для астронавтів. Тим не менш, поки інженери можуть поручитися тільки за безпечне приземлення на Марс.

8. Політ має радіаційний ризик

Сонячна активність порівнянна з постійними вибухами атомних бомб, потужність яких становить мільярди мегатонн у тротиловому еквіваленті. На Землі ми захищені від випромінювання атмосферою, але в кораблі такого захисту не буде, хоча вчені і намагаються звести радіацію на борту до мінімуму.

9. Поселення буде готове ще до прибуття людей

Кілька ракет доставлять на Марс марсоходи, супутник зв’язку, надувні будинки, сонячні батареї і продукти харчування. Потім два марсохода знайдуть відповідне місце для поселення і розіб’ють там табір.

10. А що з приводу дихання? І душа, до речі?

Спеціальне обладнання буде виділяти воду з льоду в марсіанському ґрунті. Частина води буде зберігатися в рідкому вигляді, а частина буде використовуватися для отримання кисню. Азот, який становить 80% земного повітря, і аргон будуть вилучатись з атмосфери Марса.

11. Перша група астронавтів складатиметься з чотирьох осіб

Після цього кожні два роки (кожен раз, коли відкривається стартове вікно) будуть прибувати ще по чотири людини. Вісім років тренувань повинні привчити їх до перебування в замкнутих приміщеннях.

На відміну від співробітників МКС, астронавтам на Марсі доведеться розраховувати тільки на себе. Їм потрібно буде розбиратися в ремонті техніки, вирощуванні сільськогосподарських культур в обмеженому просторі, і, зрозуміло, в медицині – від стоматології до хірургії.

12. Дослідження Марса допоможуть землянам

Стільниковий зв’язок і магнітно-резонансна томографія в свій час стали результатом досліджень, проведених в рамках космічної програми. Ми вправі очікувати, що грандіозний марсіанський проект також принесе Землі відчутну користь.

13. Якщо місія Mars One відбудеться, вона увійде в історію

Ця експедиція – одне з найнебезпечніших підприємств, коли-небудь зроблених людиною. І навіть якщо вона закінчиться трагічно, вона стане частиною історії.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *