Така цікава наука астрономія…

Астрономія15 січня 2009 року в Парижі, у штаб-квартирі ЮНЕСКО відбулася врочиста церемонія відкриття Міжнародного року астрономії. Основною метою року є популяризація астрономії серед найширших верств населення, донесення до людей базових знань про наш світ, бажання зацікавити молодь астрономією та наукою в цілому. Загальне гасло  цього року –  «TheUniverseyourstodiscuver» – «Відкрий для себе Всесвіт»

Де і як з’явилась астономія? А що вивчає ця наука? Звідки походить її назва? Ким були перші астрономии?

Назва астрономія походить від грец. «астрон» – зоря, та «номос» – «закон». Астрономія вважається однією з найдавніших наук на землі. Перші астрономічні записи, що були знайдені в давньоєгипетських гробницях, датуються XXI – XVI ст.до н.е. Відомо ,що вже за 3000 років до н.е. єгипетські жерці за першою ранковою появою найяскравішої зорі земного зоряного неба Сіріус визначали час настання розливу річки Ніл. «Єгипет – це дар Ніла»,– писав давньогрецький історик Геродот, адже саме від цієї ріки залежали життя та добробут єгиптян,і саме завдяки Нілу в цій древній цивілізації зародилась астрономія. В давньому Китаї за 2000 років до н.е. видимі рухи Сонця та Місяця були так добре вивчені, що китайські астрономи навіть передбачали настання сонячних та місячних затемнень. Древні шумери вже на початку ІІІ тис. до н.е. знали, що Ранкова та Вечірня зірка являють собою одне світило – планету Венера (вони називали її Інанна). Великими астрономічними знаннями володіли цивілізації доколумбової Америки: ацтеки, майя, кечуа(або інки, за назвою титула їхнього правителя). Проте, тодішні знання використовували в основному для вдалих сільськогосподарських робіт, а правлячі верстви для того, щоб тримати народ в страху та покорі.

Не знаючи як пояснити природні явища, давні спостерігачі склали уявлення за якими небесні світила є провісниками волі богів. Наприклад, жерці майя вміли точно передбачати сонячні та місячні затамнення, а роблячи вигляд, що керують ними домоглися абсолютної влади над простим народом. Саме в ті часи, близько 4000 років тому зародилась астрологія – найдавніша окультна наука про символічний взаємозв’язок Землі, зірок, планет у момент народження людини. Життя, відповідно до астрологічного світогляду, є результатом взаємодії Космосу і доброї волі людини. Колись астрологія була галуззю серйозних історичних досліджень таких відомих наукових і державних діячів старовини, як: Піфагор, Клавдій Птолемей, Мірзо Улугбек (онук Тамерлана), Ібн Сіна (Авіценна), Омар Хайям, Френсіс Бекон, Нострадамус, Ісаак Ньютон та багато інших. Спершу астрологія значною мірою сприяла розвитку астрономії, адже для складання гороскопів небхідно було в певний час точно визначити положення світил і планет, але згодом після відкритя М. Коперником геліоцентричної системи астрономія остаточно відокремлюється і розвивається самостійно, а вже наприкінці XVII століття було оголошено про ненауковість астрології у Франції та Великобританії (її перестали викладати в університетах), а пізніше з 2 половини  XVIII століття в Іспанії, Німеччині та Польщі. В наш час астрологію вважають псевдонаукою, яка грунтується на визнанні безпосереднього зв’язку між розташуванням і рухом небесних тіл та явищами суспільного життя чи життя окремого індивіда.

Астрономія – це наука про небесні світила, про закони їхнього руху, будови і розвитку, а також про будову і розвиток Всесвіту. Спостереження за небесними світилами – ось, що завжди повязуватиме астрономію та астрологію. В той же час, саме це відрізняє астрономію від інших природничих наук. Наприклад, фізик чи хімік можуть штучно створювати потрібні умови і досліджувати, як зміна цих умов впливає на перебіг певного процесу.  Натомість, астрономи вивчаючи потоки електромагнітних хвиль від небесних світил змогли не лише визначити відстані до них, дослідити фізичні умови в їхніх надрах, встановити хімічний склад їхніх атмосфер, з’ясувати внутрішню будову, але й накреслити шляхи їхньої еволюції впродовж мільярдів років. Надзвичайно великий вплив на розвиток астрономії мала науково-технічна революція ХХ століття. Створення оптичних і радіотелескопів з високою роздільною здатністю, застосування ракет і штучних супутників Землі для позаатмосферних астрономічних спостережень призвели до відкриття цілого ряду нових видів космічних тіл: радіогалактик, квазарів, пульсарів, джерел рентгенівського випромінювання тощо. Сучасна астрономія поділяється на понад 10 окремих дисциплін, як от: астрометрія, небесна механіка, астрофізика, зоряна астрономія,фізична космологія.

В наш час існують, розвиваються, та виникають різноманітні науки. Відкриття, що увінчують дослідження в тій чи іншій галузі відбуваються постійно. Завдяки  цим відкриттям ми дізналися про будову нашої планети, про природні явища, які нас оточують, розгадали багато таємниць стародавніх цивілізацій. Проте, найбільшою загадкою, що хвилює людство напротязі багатьох століть є  походження і розвиток Всесвіту. Астрономія щохвилини наближає нас до розгадки…

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *