І все-таки вона крутиться!

Джордано Бруно

Джордано Бруно

– скрикнув упертий філософ, приймаючи жахливу смерть.

Кожна епоха породжує людей, які відмовляються наслідувати загальні правила та звичаї свого часу. Саме вони стають носіями прогресу, нових ідей та відкриттів… нажаль ціна, яку сплачують ці люди надто висока,а інколи дорівнює життю.

У 1591 році до Падуанського університету  в надії отримати посаду викладача математики прибув Джордано Бруно. Згодом це місце отримав Галілео Галілей, а Бруно був звільнений. Невідомо чи булла можливість у вчених обмінятися своїми ідеями та думками, проте, вони обидва підтримували геліоцентричну теорію.

Джордано Бруно народився у 1548 році в сім’ї військового. В 12 років він приїхав до Неаполя, де вивчав гуманітарні науки, логіку і діалектику. Потім 15-річний Джордано вступає в орден домініканців (тоді майже всі освічені люди були священниками) і, не зважаючи на слухи, що він цікавиться єритицькими вченнями, приймає сан священника. Згодом, прочитавши заборонену книгу Коперника «Про рух небесних тіл», Дж.Бруно почав розробляти власну теорію. За нею, Земля не є центром, вона лише піщинка у заповненому безліччю подібних до неї планет Всесвіті. За такі думки Бруно оголосили єритиком, що підриває устої святої церкви, на нього починаються гоніння. Вчений вирішив на певний час зникнути з поля зору церковників і вирушив до Європи. Він побував у Женеві, де ненадовго захопився кальвінізмом, а також у Франції та Англії. Там Джордано Бруно виступав з лекціями і навіть зміг опублікувати ряд своїх робіт. У 1591 році монах-учений вирішив, без страху повернутися до рідної Італії, оскільки отримав запрошення від венеціанського патриція Джованні Моченіго. Венеція здавалася напрочуд ліберальною і Бруно сподівався отримати там посаду в університеті. Однак він посварився з Моченіго, і той (як це досить часто бувало в ті далекі часи) написав на нього донос у святу інквізицію. Судове слідство про єритицькі погляди Дж.Бруно тривало 8 довгих років. Вчений уперто відмовлявся покаятись за свої погляди та переконання, оскільки на його думку вони не були єритицькими.

Джордано Бруно

Джордано Бруно

17 лютого 1610 року він був спалений на вогнищі. За легендою, останніми словами охопленого полум’ям Джордано Бруно були: «І всетаки, вона крутиться…»

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *